بایگانی بستهٔ شخصی

از ویکی فارسی اوبونتو
(تغییرمسیر از PPA)
پرش به: ناوبری، جستجو

بایگانی بستهٔ شخصی (به انگلیسی PPA مخفّف Personal Package Archive) امکانی است که دبیان در لانچ‌پد در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد تا بتوانند بسته‌های نرم‬‌افزاری خود را در اختیار کاربران قرار دهند. به این ترتیب شما با افزودن مخزن PPA به فهرست مخازن سامانهٔ خود، می‌توانید با یک دستور در خط فرمان، جدیدترین ‫نگارش برنامه‌ها را داشته باشید.‬ ‫‪

اخطار مهم

به یاد داشته باشید که بسته‌های موجود در PPA از سوی اوبونتو تایید شده نیستند بنابراین با ریسک خودتان از آن‌ها استفاده کنید.

افزودن

هر PPA دارای یک نام یکتا است که در صفحهٔ مشخّصاتش در لانچ‌پد ذکر شده. برای مثال PPA مربوط به Webupd8 که در این نشانی قرار دارد، دارای نام یکتای ppa:nilarimogard/webupd8 است. برای افزودن این PPA کافی است از این دستور استفاده کنیم:

$ sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8

استفاده

برای استفاده از برنامه‌های داخل PPA باید یک بار فهرست مخازن را به روز کرده و سپس به صورت عادی به نصب برنامه بپردازیم.

حذف

برای حذف یک PPA از سامانه به صورت امن از نرم‌افزار ppa-purge استفاده می‌شود. برای مثال برای حذف PPA مربوط به Webupd8 از این دستور استفاده می‌شود:

$ sudo ppa-purge ppa:nilarimogard/webupd8

بارگذاری بسته

برای بارگذاری بسته‌های نرم‌افزاری، ابتدا باید یک حساب کاربری در لانچ‌پد ایجاد کنید، کلید امضای GPG مخصوص خود را ااضافه کنید و سپس فایل DEB نرم‌افزار خود را که با debuild ایجاد و امضا کرده‌اید را با برنامه‌ی dput به Launchpad ارسال نمایید.