اوپن بی‌اس‌دی

از ویکی فارسی اوبونتو
(تغییرمسیر از OpenBSD)
پرش به: ناوبری، جستجو

اوپن‌بی‌اس‌دی یک سیستم‌عامل شبه یونیکس است که از بی‌اس‌دی یونیکس مشتق شده‌است. بی‌اس‌دی یونیکس خود از مشتقات یونیکس بود که در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی توسعه می‌یافت. تئو درات پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی را در پایان سال ۱۹۹۵ از پروژهٔ نت‌بی‌اس‌دی منشعب کرد. سیستم‌عامل اوپن‌بی‌اس‌دی تا اندازهٔ زیادی سازگارپذیر است و بر روی نزدیک به ۲۰ گونه سکوی سخت‌افزاری گوناگون اجرا می‌شود. افزون بر خودِ سیستم‌عامل، پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی نرم‌افزارهای سازگارپذیر زیاد دیگری را هم ساخته است که به گستردگی در سیستم‌عامل‌های دیگر بکار برده می‌شوند. پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی بیشتر برای پافشاری توسعه‌دهندگانش بر روی متن‌بازبودن کدهای منبع این سیستم‌عامل، داشتن مستندات باکیفیت، نپذیرفتن هر پروانهٔ نرم‌افزاری، تمرکز بر روی امنیت و درستی کدهای منبع آن شناخته می‌شود. تئو درات این پروژه را از خانهٔ خود در کلگری کانادا هماهنگی و سرپرستی می‌کند. نشان و نماد شانس این سیستم‌عامل، یک بادکنک‌ماهی است.

توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی پیوسته کدهای منبع آن را برای پیدا کردن مشکلات امنیتی و باگ‌های نرم‌افزاری، بازبینی می‌کنند. پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای برای پروانه‌های نرم‌افزاری به‌کاررفته در اوپن‌بی‌اس‌دی دارد. این سیاست در گذشته، باعث شد کدهایی که پروانهٔ دلخواه توسعه‌دهندگان آن را نداشته‌است را یا از اوپن‌بی‌اس‌دی بزدایند، یا اینکه آن‌ها را با کدهایی با یک پروانهٔ مورد تایید جایگزین کنند.

همانند دیگر سیستم‌عامل‌های خانوادهٔ بی‌اس‌دی، هسته سیستم‌عامل اوپن‌بی‌اس‌دی، به همراه همهٔ برنامه‌های جانبی و سطح کاربر (مانند پوسته، cat و ps)، همگی با هم در یک مخزن کد منبع، نگهداری و توسعه داده می‌شوند. همچنین، اوپن‌بی‌اس‌دی می‌تواند پرونده‌های باینری دیگر سیستم‌عامل‌ها همچون لینوکس را با یک لایه سازگاری اجرا کند.