گیت لب

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو

گیت لب

گیت‌لب (انگلیسی: GitLab) یک مخزن تحت وب گیت است که همراه با ویکی امکاناتی برای عیب یابی نرم‌افزار است. گیت‌لب همانند گیت‌هاب حساب‌های میزبانی شده ارائه می‌کند و همچنین اجازه اجرا بر روی میزبانهای ثانویه را نیز می‌دهد. این برنامه توسط دیمیتری زاپروژتس (انگلیسی: Dmitriy Zaporozhets) از اوکراین و سیتسه سیبراندی (انگلیسی: Sytse Sijbrandij,) از هلند نوشته شده است. کد این برنامه به زبان روبی نوشته شده. این شرکت ۹ کارمند حقوق بگیر و بیش از ۷۰۰ توسعه دهندهٔ متن‌باز دارد. بیش از هزار شرکت از جمله مرکز پژوهشی یولیش، ناسا، گروه علی‌بابا، اورایلی مدیا، سرن از این برنامه استفاده می‌کنند.

مزایا

برتری گیت لب به گیت هاب در این است که به کاربران خود اجازه می‌دهد مخزن شخصی به صورت رایگان داشته باشند. بر خلاف گیت هاب که مخزن‌های شخصیش نیاز به پرداخت ماهیانه یا سالانه دارد.

تحریم ایران

بعد از انتقال این سرویس از مایکروسافت آژور به سکوی ابری گوگل دسترسی کاربران ایرانی به این سرویس مسدود گردید، گوگل دلیل این مساله را تحریم های وزارت خزانه داری ایالات متحده عنوان کرده و گیت لب هم از کاربران خواسته کدهای خود را دانلود کرده یا از پروژه ها پشتیبان تهیه کنند. به غیر از ایران دسترسی کشور های همچون کریمه، کوبا، کره شمالی، سودان و سوریه نیز قطع شده است.

پیوند ها

سایت رسمی گیت لب

منبع مقاله