کاربر:Mohamadf

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو

یه فرد علاقه‌مند به رایانه و علوم پیرامونش هستم. البته باتوجه به اینکه زمینه‌ی تحصیلاتم متفاوته هیچوقت خودم رو کارشناس در این زمینه ندونستم ولی خب همیشه هم در حال کسب دانشم. از Win3.1.x تا Windows Seven کاربر ویندوز بودم و بعد کم‌کم به اوبونتو رو آوردم. مهمترین دلایل مهاجرتم رو کمی بعد می‌نویسم.

در زمانی که کاربر ویندوز بودم برنامه‌نویس دات‌نت بودم و براش احترام هم قائلم. ولی خب بعد از مهاجرت به لینوکس Mono رو چندان مناسب برای خودم ندیدم و به جاوا رو آوردم. درحال حاضر کاربر آرچ‌لینوکس و FreeBSD هستم ولی خب از اونجایی که دوست دارم در ویکی فعال باشم به زودی دوباره کاربر اوبونتو هم خواهم بود.

علاقه‌مندی‌های رایانه‌ای

  • برنامه‌نویسی: جاوا، جاوااسکریپت
  • توزیع مورد علاقه: آرچ‌لینوکس، دبیان، فدورا، اوبونتو
  • سرگرمی: MyMan، Super Tux Kart، Neverball، Extreme Tux Racer
  • میزکار: i3-wm، Openbox، Fluxbox


دلایل مهاجرت به نرم‌افزار آزاد (به ترتیب اولویت)

  • از دزدیدن نرم‌افزار پولی دیگران خسته شده بودم. به‌خصوص اینکه خودم رو برنامه‌نویس می‌دونم! پس من برنامه‌نویس باید اولین فردی باشم که به حق‌نشر دیگران احترام می‌ذارم چون خودم هم چنین انتظاری رو از دیگران دارم و خواهم داشت.
  • همیشه دوست داشتم رایانه‌ی من اون شکلی باشه که من می‌خوام، دقیقا اون شکلی که من می‌خوام!! این رو با ویندوز تجربه نکردم. اونجا یه محیط شاید استاندارد شده در اختیار من بود و دیگه چیز زیادی ازش قابل تغییر نبود. این در حالیه که توی لینوکس به عنوان اولین گام شخصی‌سازی باید از بین چندین میزکار معروف یکی رو انتخاب کنم! و این یعنی احترام به نظر کاربر.
  • فلسفه‌ی آزادی نرم‌افزار برام جالب بوده و هست. اینکه من به‌عنوان کاربر رایانه بخوام بدونم دارم چی رو اجرا می‌کنم به خودی خود چیز خیلی جذابیه. هرچند تابحال کدمنبع برنامه‌ای رو نخوندم و علاوه‌براین در حال حاضر با یکی از بزرگترین فعالان نرم‌افزار آزاد یعنی بنیاد گنو تا حدی مخالفم. هرچند این مخالفتم اصلا بوی تعصب یا چیز دیگه‌ای رو نمی‌ده.
  • توی لینوکس دیگه مجبور نبودم و نیستم از نرم‌افزارهای ضد بدافزار استفاده کنم. امنیت لینوکس و کاربرانش بیشتر از اینکه با یه نرم‌افزار اضافی تامین بشه، اولا با ساختار هدفدار خودش و ثانیا با اخلاق کاربرانش تامین می‌شه. از این جهت اخلاق کاربران لینوکس توی امنیتش تاثیر می‌ذاره که معمولا کاربر لینوکس به آزادی نرم‌افزار معتقده و کمتر سراغ دزدیدن نرم‌افزار دیگران می‌ره. این یعنی دوری از حجم عظیمی از راه‌های نفوذ...
  • از اولین باری که لینوکس رو وقتی که خیلی بچه بودم دیدم تا همین الان، به فایل‌سیستم درختی لینوکس، دستورات خط فرمان متفاوتش از ویندوز، مفاهیمی مثل میزکار و بوت‌لودر و غیره به شدت جذب شدم. خصوصا اینکه من توی دوران بچگیم مدت زیادی کاربر DOS بودم و با دستوراتش زندگی کردم!

رشته‌ی تحصیلی

دکتری عمومی دامپزشکی