Xset

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ آبان ۱۳۹۴، ساعت ۱۲:۲۵ توسط Danialbehzadi (بحث | مشارکت‌ها) (ویرایش Relsi1053 (بحث) به آخرین تغییری که Danialbehzadi انجام داده بود واگردانده شد)
پرش به: ناوبری، جستجو

xset ابزار اعمال اولویت‌های کاربر برای سامانهٔ پنجرهٔ X است و امروزه اغلب برای حل مشکلات موشی استفاده می‌‌شود. با استفاده از این ابزار می‌توانید مواردی را در قسمت‌های تعاملی، مانند led‌های صفحه‌کلید و سرعت نشانگر موشی تنظیم کنید.

برای نمایش فهرست افزاره‌های قابل واپایش و مقادیر کنونی آن‌ها توسّط xset، می‌توانید دستور زیر را در شبیه‌ساز پایانه وارد کنید:

$ xset q


تنظیمات سرعت موشی

اگر از موشی بازی استفاده کنید، درخواهید یافت که در تنظیمات موشی اوبونتو، هیچ قسمتی برای تنظیم سرعت نشانگر موشی مشاهده نمی‌شود و تنها قادر به تنظیم صفحه‌کلید هستید که در این‌گونه موارد، xset راه حل ساده‌ای خواهد بود.

برای مشاهدهٔ سرعت حرکت فعلی موشی پس از وارد کردن دستور xset q به سطر واپایش نشانگر رفته و مقدار عددی مقابل شتاب را مد نظر قرار دهید.

برای تغییر این مقدار می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

$ xset mouse 2

که در ای‌نجا مقدار ۲ همان سرعت حرکت نشانگر موشی خواهد بود. باید توجّه داشته باشید که هرچه این مقدار بالاتر باشد، سرعت حرکت نشانگر موشی بیش‌تر خواهد بود.

اجرای تنظیمات پس از روشن شدن سامانه

حواستان باشد تنظیماتی که در xset اعمال می‌شوند، پس از شروع دوبارهٔ سامانه از دست خواهند رفت. برای حل این مورد، می‌توانید این تنظیمات را به صورت خودکار، در هنگام شروع محیز گرافیکی اجرا کنید:

پروندهٔ usr/lib/systemd/system/xset.service را با محتوای زیر ایجاد کنید:

[Unit]
Description=Change xset settings
After=graphical.target

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/xset mouse 2

[Install]
WantedBy=graphical.target

سپس این خدمت systemd را فعّال کنید:

$ sudo systemctl enable xset.service