Xset

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۲۳ آبان ۱۳۹۴، ساعت ۲۱:۱۴ توسط Relsi1053 (بحث | مشارکت‌ها) (معرفی xset و تنظیم سرعت حرکت ماوس گیمینگ)
پرش به: ناوبری، جستجو

xset ابزار اعمال اولویت‌های کاربر برای سامانهٔ پنجرهٔ X است و امروزه اغلب برای حل مشکلات ماوس استفاده می‌‌شود. با استفاده از این ابزار می‌توانید مواردی را در قسمت‌های تعاملی، مانند led‌های صفحه‌کلید و سرعت نشانگر موشی تنظیم کنید.

برای نمایش فهرست افزاره‌های قابل واپایش و مقادیر کنونی آن‌ها توسّط xset، می‌توانید دستور زیر را در شبیه‌ساز پایانه وارد کنید:

$ xset q


تنظیمات سرعت ماوس

اگر از ماوس گیمینگ استفاده می‌کنید، درخواهید یافت که در تنظیمات ماوس اوبونتو، هیچ قسمتی برای تنظیم سرعت نشانگر موشی مشاهده نمی‌شود و تنها قادر به تنظیم صفحه‌کلید هستید که در این‌گونه موارد، xset راه حل ساده‌ای خواهد بود.

برای مشاهدهٔ سرعت حرکت فعلی ماوس پس از وارد کردن دستور xset q به سطر Pointer Control رفته و مقدار عددی مقابل acceleration را مد نظر قرار دهید.

برای تغییر این مقدار می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

$ xset mouse 2

که در ای‌نجا مقدار ۲ همان سرعت حرکت نشانگر موشی خواهد بود. باید توجّه داشته باشید که هرچه این مقدار بالاتر باشد، سرعت حرکت نشانگر موشی بیش‌تر خواهد بود.


اجرای تنظیمات پس از روشن شدن سیستم در اوبونتو 14.04

باید مد نظر قرار دهید که تنظیماتی که در xsetاجرا میشوند پس از اجرای دوباره سیستم از بین میبرند برای حل این مورد میتوانید از راه حل ما استفاده کنید: در پوشه home یک فایل خالی ایجاد کنید و آنها به وسیله gedit باز کنید و در سطر اول آن دستور زیر را وارد کنید:

$ #!/bin/bash 

و در سطر بعد آن همان دستوری را که برای تنظیم سرعت ماوس تنظیم کرده بودید را وارد کنید برای مثال:

$ xset mouse 1/5 

توجه داشته باشید که نماد $ در کد نمونه را کپی نکنید!

فایل را ذخیره کرده و از gedit خارج شوید سپس برای تنظیم قابل اجرا بودن آن روی فایل کلیک راست زده و گزینه properties را انتخاب کنید به تب permissions رفته و تیک Allow executing file as program را بزنید. سپس در نرم افزار startup را باز کنید روی دکمه Add کلیک کنید ,نام عملیات را در قسمت name نوشته و فایلی که ساختید را در قسمت commend با استفاده از گزینه Browse... انتخاب کنید ,گزینه Save را دوباره کلیک کنید و پایان :)


تصویر کل عملیات در اوبونتو 14.04

مشاهده تصویر نمونه زیر کمک زیادی به شما میکند. مشاهده تصویر

اجرای تنظیمات پس از روشن شدن سامانه در اوبونتو 15.04 به بعد

حواستان باشد تنظیماتی که در xset اعمال می‌شوند، پس از شروع دوبارهٔ سامانه از دست خواهند رفت. برای حل این مورد، می‌توانید این تنظیمات را به صورت خودکار، در هنگام شروع محیز گرافیکی اجرا کنید:

پروندهٔ usr/lib/systemd/system/xset.service را با محتوای زیر ایجاد کنید:

[Unit]
Description=Change xset settings
After=graphical.target

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/xset mouse 2

[Install]
WantedBy=graphical.target

سپس این خدمت systemd را فعّال کنید:

$ sudo systemctl enable xset.service