Passwd

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۱:۰۰ توسط Eshagh (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «{{نکته|این صفحه ترجمه‌ای از کتابچه راهنمای دستور '''passwd''' است.('''man passwd''')}} {{یاد...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
نکته: این صفحه ترجمه‌ای از کتابچه راهنمای دستور passwd است.(man passwd)


یادداشت: این صفحه هنوز ناقص است، با برطرف کردن غلط‌های املایی و اصلاح دستور زبان و افزودن مثال برای استفاده آن را تکمیل کنید. و این الگو‌ها را بردارید


دستور passwd فرمانی برای اعتبارسنجی گذرواژهٔ کاربر است، که در اکثر سیستم‌عامل‌های یونیکس و شبه‌یونیکس یافت می‌شود. با کمک این فرمان می‌توان کارهای مختلفی بر گذرواژهٔ کاربران انجام داد، مانند:

  • ایجاد گذرواژه
  • تغییر گذرواژه
  • حذف گذرواژه
  • قفل کردن گذرواژه
  • برداشتن قفل گذرواژه
  • اجبار به تغییر گذرواژه
  • ...

شرح

دستور passwd با کمک توابع هش(hash) اعتبارسنجی گذرواژهٔ کاربر را بررسی می‌کند، بدین ترتیب که ابتدا رمز ورودی کاربر را به یک الگوریتم هش می‌فرستد و مقدار بازگشتی را برای اعتبارسنجی ذخیره می‌کند. گذرواژهٔ وارد شده به دلایل امنیتی ذخیره نمی‌شود.

دستور passwd هم‌اکنون از الگوریتم‌های هش MD5، Blowfish، Eksblowfish، SHA-256، SHA-512 پشتیبانی می‌کند:

دستور passwd می‌تواند گذرواژهٔ حساب‌های کاربری را تغییر دهد، البته یک کاربر معمولی فقط می‌تواند گذرواژهٔ خود را تغییر دهد. در حالی که کاربر ریشه(root, superuser) می‌تواند گذرواژهٔ هر کسی یا مدت اعتبار حساب یا تاریخ انقضاء گذرواژهٔ آن را تغییر دهد.

تغییر رمز عبور

در صورت وجود رمز عبور ، ابتدا از کاربر خواسته می شود رمز عبور قبلی خود را وارد کند. این رمز عبور است سپس رمزگذاری شده و با رمز ذخیره شده مقایسه می شود. کاربر فقط یک فرصت دارد رمز عبور صحیح را وارد کنید کاربر فوق العاده مجاز است این مرحله را دور بزند تا رمزهای عبور فراموش شده ممکن است تغییر کنند

پس از وارد کردن رمز عبور ، اطلاعات قدیمی شدن رمز عبور بررسی می شود تا ببیند آیا در این زمان کاربر مجاز به تغییر رمز عبور است. اگر نه ، passwd از تغییر خودداری می کند رمز عبور و خروج

سپس دوبار از کاربر خواسته می شود که یک رمز عبور جایگزین کند. مدخل دوم مقایسه می شود در مقابل اول و هر دو برای تغییر رمز عبور باید مطابقت داشته باشند.

سپس ، رمز عبور برای پیچیدگی آزمایش می شود. به عنوان یک راهنمای کلی ، گذرواژه ها باید شامل 6 تا 8 نویسه شامل یک یا چند نویسه از هر یک از موارد زیر است مجموعه:

· حروف کوچک حروف الفبا

· ارقام 0 تا 9

· علائم نگارشی

باید مراقب بود که سیستم به طور پیش فرض کاراکترها را حذف یا از بین نبرد. passwd پسوردی را که پیچیده نیست ، رد می کند.

نکاتی در مورد رمزهای عبور کاربر

امنیت کلمه عبور به قدرت الگوریتم رمزگذاری و رمز بستگی دارد اندازه فضای کلید روش رمزگذاری سیستم UNIX قدیمی بر اساس NBS DES است الگوریتم روشهای اخیرتر توصیه می شود (ENCRYPT_METHOD را ببینید). اندازه فضای کلید به تصادفی بودن گذرواژه انتخاب شده بستگی دارد.

به خطر انداختن امنیت رمز عبور به طور معمول ناشی از انتخاب بی دقت گذرواژه یا رسیدگی. به همین دلیل ، نباید گذرواژه ای را انتخاب کنید که در فرهنگ لغت ظاهر می شود یا که باید نوشته شود گذرواژه همچنین نباید یک نام مناسب ، مجوز شما باشد شماره ، تاریخ تولد یا آدرس خیابان. هر یک از این موارد ممکن است به عنوان حدسی برای نقض مورد استفاده قرار گیرد امنیت سیستم

می توانید در مورد نحوه انتخاب رمز عبور قوی راهنمایی کنید http://en.wikipedia.org/wiki/Password_strength

گزینه‌ها

گزینه هایی که برای دستور passwd اعمال می شود عبارتند از:


-a, --all : این گزینه فقط با گزینهٔ -S قابل استفاده است و باعث نمایش وضعیت همه کاربران می‌شود.


-d, --delete : رمز عبور کاربر را حذف کنید (آن را خالی کنید). این یک راه سریع برای غیرفعال کردن رمز عبور است برای یک حساب این حساب نام کاربری را بدون رمز عبور تنظیم می کند.


-e, --expire : بلافاصله گذرواژه حساب را منقضی کنید. این در واقع می تواند کاربر را مجبور به تغییر کند رمز ورود آنها در ورود بعدی کاربر.


-h, --help : پیام راهنما را نمایش داده و خارج شوید.


-i, --inactive INACTIVE : این گزینه برای غیرفعال کردن حساب پس از انقضای گذرواژه برای a استفاده می شود تعداد روزها. بعد از اینکه یک حساب کاربری گذرواژه خود را برای روزهای غیر فعال منقضی کرد ، ممکن است کاربر دیگر به حساب کاربری وارد نشود.


-k, --keep-tokens : تغییر رمز عبور باید فقط برای توکن های احراز هویت منقضی انجام شود (رمزهای عبور). کاربر می خواهد توکن های تاریخ انقضاء خود را مانند گذشته نگه دارد.


-l, --lock : گذرواژه حساب نامگذاری شده را قفل کنید. این گزینه با تغییر رمز عبور آن را غیرفعال می کند به مقداری که با هیچ مقدار رمزگذاری شده مطابقت ندارد (در ابتدا یک ´! adds اضافه می کند از رمز عبور)

توجه داشته باشید که این باعث غیرفعال شدن حساب نمی شود. ممکن است کاربر همچنان بتواند با استفاده از سیستم وارد شود توکن احراز هویت دیگر (به عنوان مثال کلید SSH). برای غیرفعال کردن حساب ، مدیران باید از usermod -expiateate 1 استفاده کنید (این تاریخ انقضای حساب را تا 2 ژانویه 1970 تنظیم کرده است).

کاربران با رمز عبور قفل شده مجاز به تغییر رمز عبور خود نیستند.


-n, --mindays MIN_DAYS : حداقل تعداد روز بین تغییرات گذرواژه را روی MIN_DAYS تنظیم کنید. مقدار صفر for this field نشان می دهد که کاربر می تواند رمز عبور خود را در هر زمان تغییر دهد.


-q, --quiet :حالت آرام


-r, --repository REPOSITORY : تغییر رمز در مخزن REPOSITORY


-R, --root CHROOT_DIR : تغییرات را در فهرست CHROOT_DIR اعمال کنید و از فایلهای پیکربندی از فهرست راهنمای CHROOT_DIR.


-S, --status : نمایش اطلاعات وضعیت حساب اطلاعات وضعیت شامل 7 فیلد است. این اولین فیلد نام ورود کاربر است. قسمت دوم نشان می دهد که آیا حساب کاربری است دارای رمز عبور قفل شده (L) ، رمز عبور (NP) یا رمز عبور قابل استفاده (P) ندارد. این فیلد سوم تاریخ آخرین تغییر رمز عبور را می دهد. چهار فیلد بعدی عبارت هستند از حداقل سن ، حداکثر سن ، دوره هشدار و دوره عدم فعالیت برای رمز عبور. این سنین در روز بیان می شوند.


-u, --unlock :گذرواژه حساب کاربر را باز کنید. این گزینه گذرواژه را با تغییر آن به مقدار قبلی دوباره فعال می‌کند.

  • گذرواژه را به مقدار قبل از استفاده از گزینهٔ ‎-l بازمی‌گرداند.


-w, --warndays WARN_DAYS :تعداد روزهای هشدار را پیش از نیاز به تغییر گذرواژه را تنظیم کنید. مقدار WARN_DAYS تعداد روزهای قبل از انقضای گذرواژه است که به کاربر هشدار داده می‌شود که گذرواژه آنها در حال انقضا است.


-x, --maxdays MAX_DAYS : بیشینهٔ روزهایی را که گذرواژه معتبر بماند، را تعیین کنید. پس از MAX_DAYS، گذرواژه باید تغییر کند.

  • با تنظیم مقدار -1 به عنوان MAX_DAYS بررسی اعتبار گذرواژه حذف می‌شود.

غارها

بررسی پیچیدگی گذرواژه ممکن است از سایتی به سایت دیگر متفاوت باشد. از کاربر خواسته می شود که a را انتخاب کند رمز عبور به همان اندازه که احساس راحتی می کند

در صورت فعال بودن NIS و فعال بودن آنها، ممکن است کاربران نتوانند رمز عبور خود را در سیستم تغییر دهند به سرور NIS وارد نشده است


passwd از PAM برای احراز هویت کاربران و تغییر گذرواژهٔ آنها استفاده می‌کند.

پرونده‌ها

/etc/passwd : اطلاعات حساب کاربری.

/etc/shadow : اطلاعات ایمنی حساب کاربری.

/etc/pam.d/passwd : پیکربندی PAM برای passwd.

وضعیت‌های خروج

دستور passwd مقادیر زیر را به عنوان وضعیت خروج برمی‌گرداند:

0 : موفقیت

1 : اجازه داده نشد

2 : ترکیبی از گزینه‌های نامعتبر

3 : شکست غیر منتظره ، هیچ کاری انجام نشده است

4 : شکست غیر منتظره ، پروندهٔ passwd گم شده است

5 : پروندهٔ passwd مشغول است، دوباره امتحان کنید

6 : آرگومان نامعتبر برای گزینه

صفحات هم رده

chpasswd, shadow, usermod