LAMP

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۱۴ تیر ۱۴۰۰، ساعت ۱۶:۳۹ توسط Sameet (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی « == تفاوت دو شبیه ساز وب سرور xampp و lampp == == زمپ سرور == XAMPP مخفف عبارات X-OS, Apache, MyS...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

تفاوت دو شبیه ساز وب سرور xampp و lampp

زمپ سرور

XAMPP مخفف عبارات X-OS, Apache, MySQL, PHP می باشد. منظور از X-OS اینست که می تواند برای سایرسیستم عامل ها (ویندوز، لینوکس، مک) استفاده شود. همچنین XAMPP از ابزارهایی مانند Perl، Filezilla FTP Server، Weblizer، و mercury mail و Tomcat نیز پشتیبانی می کند.

زمپ برای اجرای وب سایت هایی که از زبان برنامه نویسی PHP و یا Perl استفاده می کنند مناسب است. ( مثلا وردپرس )

با توجه به اینکه کامپوننت های اصلی در این نرم افزار ها Apache، MySQL، PHP می باشد از نظر میزان کارایی تا حد زیادی مشابه هم می باشند. اما با توجه به اینکه چه کامپوننت هایی را اجرا می کنید میزان RAM و CPU مصرفی سیستم شما متفاوت خواهد بود.


لمپ سرور

کلمه LAMP مخفف عبارات Linux, Apache, Mysql, PHP می باشد. LAMP یک محصول متن باز (Open Source) می باشد که فقط روی لینوکس اجرا می شود. این نام بیانگر اجزای تشکیل دهنده آن می باشد. L به معنای اینکه این نرم افزار مخصوص Linux طراحی شده است. A بیانگر این است که از وب سرور Apache استفاده می کند. حرف M مخفف MySQL بوده که بیانگر نوع دیتابیس مورد استفاده (RDBMS) می باشد و PHP زبان برنامه نویسی شما می باشد.


نتیجه گیری

نصب LAMP (Linux + Apache + MySQL + PHP / Perl / Python) یک تنظیم محبوب برای سرورهای اوبونتو است. انبوهی از برنامه های منبع آزاد وجود دارد که با استفاده از پشته برنامه LAMP نوشته شده اند. برخی از برنامه های معروف LAMP Wiki’s ، سیستم های مدیریت محتوا و نرم افزارهای مدیریتی مانند phpMyAdmin هستند.

یکی از مزایای LAMP انعطاف پذیری قابل توجه برای پایگاه داده های مختلف ، وب سرور و زبان های اسکریپت نویسی است. جایگزین های محبوب MySQL شامل PostgreSQL و SQLite هستند. پایتون ، پرل و روبی نیز به جای PHP اغلب استفاده می شوند. در حالی که Nginx ، Cherokee و Lighttpd می توانند جایگزین Apache شوند.

سریعترین راه برای شروع نصب LAMP با استفاده از Tasseel است. Tasksel ابزاری برای دبیان / اوبونتو است که چندین بسته مرتبط را به عنوان یک "وظیفه" هماهنگ روی سیستم شما نصب می کند. برای نصب یک سرور LAMP:

https://ubuntu.com/server/docs/lamp-applications