Grep: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
جز
(ویکی سازی)
سطر ۱: سطر ۱:
'''Grep''' یکی از دستورات [[خط فرمان|خط فرمان]] است که وظیفه جستجوی یک عبارت را بر عهده دارد. به کمک این دستور میتوان در میان [[پردازش|پردازش های]] در حال انجام سیستم و یا در یک فایل متنی یک عبارت را جستجو کرد.
+
'''GNU Grep''' یک [[Free Software|نرم‌افزار آزاد]] پراستفاده در [[CLI|خط فرمان]] است که وظیفهٔ جست‌وجوی یک عبارت را بر عهده دارد. به کمک این دستور، می‌توان یک عبارت را در میان یک پروندهٔ متنی جست‌وجو کرد.
  
==عملکرد==
+
==کارکرد==
به کمک این دستور در دایرکتوری <code> etc/passwd/</code> به دنبال کاربری به نام <code> amir</code> میگردیم.
+
پروندهٔ مورد جست‌وجو را می‌توان به صورت مستقیم یا با استفاده از [[stdin|ورودی استاندارد]] به این برنامه وارد کرد. برای مثال، هر دو شکل زیر، نحوهٔ جست‌وجوی عبارات شامل <code>iran</code> را در پروندهٔ <code>file</code> نمایش می‌دهد:
 
+
<pre lang="bash">
<pre>
 
$ grep amir /etc/passwd
 
</pre>
 
 
 
خروجی این دستور میتواند به شکل زیر باشد :
 
 
 
<pre>
 
amir:x:1000:1000:amir,,,:/home/amir:/bin/ksh
 
</pre>
 
 
 
در حالت پیش فرض اگر به کمک این دستور در یک فایل جستجو نمایید تمام عباراتی که بخشی از آن شامل عبارت مورد نظر ما باشد را نمایش میدهد
 
 
 
 
 
<pre>
 
 
$ grep "iran" file
 
$ grep "iran" file
 +
$ cat file | grep "iran"
 
</pre>
 
</pre>
خروجی این دستور میتواند خطوطی را که شامل <code>iran</code> هستند نشان دهد.
 
  
<pre>
+
* به کمک انتخاب <code>i-</code> می‌توان به جست‌وجوی گسترده‌تری پرداخت. برای مثال، دستور زیر می‌تواند خطوطی که شامل <code>iranian</code> یا <code>MyIRAN</code> باشد را هم نمایش دهد. یعنی تمام ترکیب‌هایی که در آن، عبارت مورد نظر یافت شود را،  بدون در نظر گرفتن بزرگی یا کوچکی حرف‌ها یا مستقل بودن عبارت، نشان می‌دهد.
$ grep -i "iran" file
+
<pre lang="bash">$ grep -i "iran" file</pre>
</pre>
 
  
به کمک [[Switch|سوئیچ]] <code>i-</code> میتوان به جستجوی گسترده تری پرداخت که در مثال بالا میتواند خطوطی که شامل <code>iranian</code> یا <code>MyIRAN</code> باشد را هم نمایش دهد ، یعنی تمام ترکیبهایی که در آن عبارت مورد نظر یافت شود را نشان میدهد بدون در نظر گرفتن بزرگی یا کوچکی حروف و مستقل بودن عبارت.
+
* به کمک انتخاب <code>w-</code> می‌توان به جست‌وجوی دقیق پرداخت. خروجی دستور زیر، خطوطی را نمایش می‌دهد که عبارت <code>iran</code> را به صورت مستقل دارند، نه عباراتی که شامل این واژه باشند:
 
+
<pre lang="bash">$ grep -w "iran" file</pre>
<pre>
 
$ grep -w "iran" file
 
</pre>
 
در حالیکه به کمک [[Switch|سوئیچ]] <code>w-</code> میتوان به جستجوی دقیق پرداخت که عینا عبارت مورد نظر را پیدا نماید ، خروجی این دستور خطوطی را نمایش می دهد که عبارت <code>iran</code> را به صورت مستقل دارند نه عباراتی که شامل این واژه باشند.
 
  
[[رده:جستجو]]
+
[[رده:خط فرمان]]
 +
[[رده:گنو]]

نسخهٔ ‏۱۹ مهر ۱۳۹۴، ساعت ۱۳:۴۴

GNU Grep یک نرم‌افزار آزاد پراستفاده در خط فرمان است که وظیفهٔ جست‌وجوی یک عبارت را بر عهده دارد. به کمک این دستور، می‌توان یک عبارت را در میان یک پروندهٔ متنی جست‌وجو کرد.

کارکرد

پروندهٔ مورد جست‌وجو را می‌توان به صورت مستقیم یا با استفاده از ورودی استاندارد به این برنامه وارد کرد. برای مثال، هر دو شکل زیر، نحوهٔ جست‌وجوی عبارات شامل iran را در پروندهٔ file نمایش می‌دهد:

$ grep "iran" file
$ cat file | grep "iran"
  • به کمک انتخاب i- می‌توان به جست‌وجوی گسترده‌تری پرداخت. برای مثال، دستور زیر می‌تواند خطوطی که شامل iranian یا MyIRAN باشد را هم نمایش دهد. یعنی تمام ترکیب‌هایی که در آن، عبارت مورد نظر یافت شود را، بدون در نظر گرفتن بزرگی یا کوچکی حرف‌ها یا مستقل بودن عبارت، نشان می‌دهد.
$ grep -i "iran" file
  • به کمک انتخاب w- می‌توان به جست‌وجوی دقیق پرداخت. خروجی دستور زیر، خطوطی را نمایش می‌دهد که عبارت iran را به صورت مستقل دارند، نه عباراتی که شامل این واژه باشند:
$ grep -w "iran" file