ریچارد استالمن

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، ساعت ۱۲:۲۶ توسط Mahdiyarfx (بحث | مشارکت‌ها) (Mahdiyarfx صفحهٔ Richard stallman را به ریچارد استالمن که تغییرمسیر بود منتقل کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
ریچارد استالمن در سال ۲۰۱۹

ریچارد متیو استالمن (متولد ۱۶ مارس ۱۹۵۳)، که با حروف اول اسمش ، rms نیز شناخته می شود، بنیان‌گذار و فعال جنبش نرم‌افزار آزاد است. او معتقد است که کاربران یک نرم‌افزار باید آزادی استفاده ، مطالعه ، توزیع و اصلاح آن را داشته باشند. نرم افزاری که این آزادی ها را داراست، نرم افزار آزاد نامیده می شود. استالمن پروژه GNU را راه اندازی کرد، بنیاد نرم افزار آزاد را تأسیس کرد، مجموعه GNU Compiler و GNU Emacs را توسعه داد و مجوز عمومی GNU را نوشت. استالمن پروژه گنو را در سپتامبر ۱۹۸۳ برای ایجاد یک سیستم عامل رایانه ای مشابه یونیکس متشکل از نرم افزار آزاد راه اندازی کرد. با این کار او جنبش نرم افزار آزاد نیز راه اندازی شد. وی سازمان دهنده پروژه GNU بوده است و تعدادی از نرم افزارهای پرکاربرد GNU از جمله، GN Compiler Collection ،GNU Debugger و GNU Emacs editor را توسعه داده است. در اکتبر ۱۹۸۵ وی بنیاد نرم افزار آزاد (FSF) را تأسیس کرد. استالمن ابداع‌کننده مفهوم Copyleft است، که از اصول قانون کپی رایت برای حفظ حق استفاده، تغییر و توزیع نرم افزار آزاد استفاده می کند.

در سپتامبر ۲۰۱۹ ، استالمن پس از اظهار نظرهای جنجالی درباره رسوایی اخلاقی جفری اپستین، از سمت خود به عنوان رئیس FSF استعفا داد. با این وجود استالمن رئیس پروژه GNU باقی ماند و در سال ۲۰۲۱ دوباره به هیئت مدیره FSF بازگشت.