یونیتی

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
میزکار یونیتی در شکل پیش‌گزیده

یونیتی (به انگلیسی: Unity) یک رابط پوسته برای میزکار گنوم است که توسّط اوبونتو برای این توزیع از گنو/لینوکس توسعه داده می‌شود. یونیتی برای نخستین بار در اوبونتو ۱۰.۱۰ نگارش نت‌بوک استفاده شد. این رابط کاربری برای استفاده بهینه از فضای صفحه‌ی نمایش به خصوص در نت‌بوک‌ها طرّاحی شده‌است. هدف اوبونتو از توسعه‌ی یونیتی، ایجاد یک محیط کاربرپسند بوده که بتواند کاربران خارج از دنیای گنو/لینوکس را نیز جذب این سیستم‌عامل نماید. در حال حاضر این پوسته تنها در توزیع گنو/لینوکس اوبونتو به عنوان پیش‌گزیده استفاده می‌شود.

در ۵ آپریل ۲۰۱۷ مارک شاتل‌ورث اعلام کرد که اوبونتو دیگر روی توسعهٔ یونیتی کار نکرده و از پوستهٔ گنوم استفاده خواهد کرد. با این حال انشعاب‌هایی از پروژه همچنان در درسترس هستند.

بخش‌ها

پوستهٔ یونیتی از یک نوار فهرست در بالا، یک اجراگر در لبهٔ صفحه و یک پس‌زمینه تشکیل شده است. دش بخش اصلی پوستهٔ یونیتی است که نخستین مورد در اجراگر بوده و به صورت پیش‌گزیده با زدن کلید سوپر اجرا می‌شود.

پیکربندی

ابزار مرسوم برای ایجاد تغییرات در پوسته‌ی یونیتی، ابزار دستکاری یونیتی است. تنظیمات پیش‌رفته‌تر را می‌توان با مدیر تنظیمات پیکربندی کامپیز انجام داد.