پایانه

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ مرداد ۱۳۹۴، ساعت ۱۸:۰۴ توسط Danialbehzadi (بحث | مشارکت‌ها) (ایجاد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
پایانهٔ DEC VT100

پایانه (به انگلیسی Terminal) یک دستگاه سخت‌افزاری الکتریکی یا الکترومکانیکی است که از آن برای وارد کردن داده‌ها و نمایش داده ها از یک رایانه و یا یک سامانه رایانشی استفاده میشود. پایانه‌های نخستین، دستگاه‌های ارزان قیمتی بودند ولی در مقایسه با کارت پانچ یا نوار پانچ، اطّلاعات را با سرعت خیلی آهسته‌تری به رایانه وارد می‌کردند. با پیش‌رفت فن‌آوری و با باب شدن دستگاه‌های نمایشی، پایانه‌ها روش‌های قدیمی برقراری ارتباط با رایانه را به کنار رانده و کم‌کم محبوب شدند.

اجزا

به طور معمول یک پایانه، از یک صفحه نمایش و یک صفحه کلید تشکیل شده بود که به وسیلهٔ یک کابل به رایانهٔ مین‌فریم وصل می‌شد. توجّه داشته باشید که این کابل را نباید با کابل شبکه در رایانه‌های امروزی اشتباه گرفت. پایانه‌ها رایانه‌های شبکه شده نبودند، بلکه همگی اجزای یک رایانهٔ واحد بودند.

شبیه‌ساز

در سیستم‌عامل‌های امروزی، از یک شبیه‌ساز پایانه برای انجام وظایفی که در گذشته با یک پایانهٔ واقعی انجام می‌شد، استفاده می‌شود. شبیه‌سازهای پایانه، عموماً نرم‌افزارهایی هستند که یک پوسته را اجرا می‌کنند. اوبونتو به صورت پیش‌گزیده از نرم‌افزار پایانهٔ گنوم به عنوان شبیه‌ساز پایانه استفاده می‌کند که با پوستهٔ بش کار می‌کند.