پایانه: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
سطر ۱: سطر ۱:
 
[[File:DEC VT100 terminal.jpg|thumb|پایانهٔ DEC VT100]]
 
[[File:DEC VT100 terminal.jpg|thumb|پایانهٔ DEC VT100]]
  
'''پایانه''' (به انگلیسی Terminal) یک دستگاه سخت‌افزاری الکتریکی یا الکترومکانیکی است که از آن برای وارد کردن داده‌ها و نمایش داده ها از یک رایانه و یا یک سامانه رایانشی استفاده می‌شود.
+
'''پایانه''' (به انگلیسی Terminal) یک دستگاه سخت‌افزاری الکتریکی یا الکترومکانیکی است که از آن برای وارد کردن و نمایش داده‌ها از یک رایانه و یا یک سامانه رایانشی استفاده می‌شود.
  
  
سطر ۹: سطر ۹:
  
 
=اجزا=
 
=اجزا=
به طور معمول یک پایانه، از یک صفحه نمایش و یک صفحه کلید تشکیل شده بود که به وسیلهٔ یک کابل به رایانهٔ [[Main Frame|مین‌فریم]] وصل می‌شد. توجّه داشته باشید که این کابل را نباید با کابل شبکه در رایانه‌های امروزی اشتباه گرفت.  
+
به طور معمول یک پایانه، از یک صفحه نمایش و یک صفحه کلید تشکیل شده بود که به وسیلهٔ یک کابل به رایانهٔ [[Main Frame|مین‌فریم]] وصل می‌شد.
 +
پایانه‌ها رایانه‌های شبکه شده نبودند، بلکه همگی اجزای یک رایانهٔ واحد بودند.
  
پایانه‌ها رایانه‌های شبکه شده نبودند، بلکه همگی اجزای یک رایانهٔ واحد بودند.
+
{{اخطار| کابل پایانه را نباید با کابل شبکه در رایانه‌های امروزی اشتباه گرفت.}}
  
 
=شبیه‌ساز=
 
=شبیه‌ساز=

نسخهٔ ‏۵ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۱۹:۳۵

پایانهٔ DEC VT100

پایانه (به انگلیسی Terminal) یک دستگاه سخت‌افزاری الکتریکی یا الکترومکانیکی است که از آن برای وارد کردن و نمایش داده‌ها از یک رایانه و یا یک سامانه رایانشی استفاده می‌شود.


تاریخچه

پایانه‌های نخستین، دستگاه‌های ارزان قیمتی بودند ولی در مقایسه با کارت پانچ یا نوار پانچ، اطّلاعات را با سرعت خیلی آهسته‌تری به رایانه وارد می‌کردند. با پیش‌رفت فن‌آوری و با باب شدن دستگاه‌های نمایشی، پایانه‌ها روش‌های قدیمی برقراری ارتباط با رایانه را به کنار رانده و کم‌کم محبوب شدند.

اجزا

به طور معمول یک پایانه، از یک صفحه نمایش و یک صفحه کلید تشکیل شده بود که به وسیلهٔ یک کابل به رایانهٔ مین‌فریم وصل می‌شد. پایانه‌ها رایانه‌های شبکه شده نبودند، بلکه همگی اجزای یک رایانهٔ واحد بودند.


اخطار:

کابل پایانه را نباید با کابل شبکه در رایانه‌های امروزی اشتباه گرفت.

شبیه‌ساز

در سیستم‌عامل‌ های امروزی، از یک شبیه‌ساز پایانه برای انجام وظایفی که در گذشته با یک پایانهٔ واقعی انجام می‌گرفت، استفاده می‌شود. شبیه‌سازهای پایانه، عموماً نرم‌افزارهایی هستند که یک پوسته را اجرا می‌کنند. اوبونتو به صورت پیش‌گزیده از نرم‌افزار پایانهٔ گنوم به عنوان شبیه‌ساز پایانه استفاده می‌کند که با پوستهٔ بش کار می‌کند.