نشست مهمان: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
جز
(توضیح در مورد داده‌ها و دسترسی‌ها)
سطر ۱: سطر ۱:
'''نشست مهمان''' (به انگلیسی Guest Session ) یکی از حالت‌های ورود به [[میز کار|میز کار]] در رایانه‌هاست که به کاربر خاصی تعلق ندارد و امکانات محدودی تنها برای استفاده از برنامه های ساده فراهم می‌نماید.
+
'''نشست مهمان''' (Guest Session در انگلیسی)، [[Session|نشستی]] است که به کاربر خاصّی تعلق نداشته و تنها امکانات محدودی را برای استفاده از برنامه‌ها فراهم می‌کند. در این نشست که به صورت پیش گزیده در اوبونتو فعال است، هرکسی می‌تواند بدون نیاز به [[Password|گذرواژه]] وارد رایانه شده و از برنامه‌های نصب شده بر روی آن استفاده کند.
  
در این نشست که به صورت پیش گزیده در توزیع اوبونتو فعال می‌باشد، کاربر بدون نیاز به رمز عبور موفق به ورود به سامانه می‌شود و می‌تواند از اختیاراتی که کاربر [[root|ریشه]] در اختیارش قرار داده است استفاده نماید.
+
=داده‌ها=
 +
داده‌های این نشست به صورت فیزیکی روی دیسک قرار نگرفته و تنها بر روی [[Main Memory|حافظهٔ اصلی]] قرار دارند و پس از خروج از بین خواهند رفت. بنابراین در صورت نیاز به داده‌هایی که در این نشست ایجاد می‌شوند، باید پیش از خروج، آن‌ها را روی یک رسانهٔ قابل حمل ذخیره کرد.
  
== حذف نشست مهمان ==
+
=دسترسی‌ها=
برای غیرفعال کردن این نشست باید محتوای پرونده متنی <code>lightdm.conf</code> را ویرایش نمایید، برای دسترسی به این پرونده از دستور زیر استفاده نمایید:
+
نشست مهمان به داده‌های هیچ‌یک از کاربران رایانه دسترسی ندارد. هم‌چنین کاربر این نشست، فاقد دسترسی [[sudo]] برای انجام کارهایی است که نیاز به دسترسی ریشه دارند. برای مثال، نمی‌تواند برنامه‌ای را روی رایانه نصب کند.
  
<pre>
+
=حذف نشست مهمان=
sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf
+
برای  غیرفعال کردن این نشست در اوبونتو، باید محتوای پروندهٔ متنی <code>etc/lightdm/lightdm.conf</code> را ویرایش کرده و بخش آخر آن را به شکل زیر تغییر دهید :
</pre>
 
 
 
اکنون کافیست خط آخر اطلاعات این پرونده را به شکل زیر تغییر دهید :
 
 
<pre>
 
<pre>
 
[SeatDefaults]
 
[SeatDefaults]
سطر ۱۸: سطر ۱۶:
 
</pre>
 
</pre>
  
برای فعال‌سازی مجدد این نشست تنها کافیست در همین پرونده خط آخر را پاک نمایید.
+
برای فعّال‌سازی دوبارهٔ این نشست، تنها کافی است خط آخر افزوده شده در پروندهٔ فوق را پاک کرد.
  
 
[[رده:تعاریف]]
 
[[رده:تعاریف]]

نسخهٔ ‏۱۴ آذر ۱۳۹۴، ساعت ۲۱:۵۴

نشست مهمان (Guest Session در انگلیسی)، نشستی است که به کاربر خاصّی تعلق نداشته و تنها امکانات محدودی را برای استفاده از برنامه‌ها فراهم می‌کند. در این نشست که به صورت پیش گزیده در اوبونتو فعال است، هرکسی می‌تواند بدون نیاز به گذرواژه وارد رایانه شده و از برنامه‌های نصب شده بر روی آن استفاده کند.

داده‌ها

داده‌های این نشست به صورت فیزیکی روی دیسک قرار نگرفته و تنها بر روی حافظهٔ اصلی قرار دارند و پس از خروج از بین خواهند رفت. بنابراین در صورت نیاز به داده‌هایی که در این نشست ایجاد می‌شوند، باید پیش از خروج، آن‌ها را روی یک رسانهٔ قابل حمل ذخیره کرد.

دسترسی‌ها

نشست مهمان به داده‌های هیچ‌یک از کاربران رایانه دسترسی ندارد. هم‌چنین کاربر این نشست، فاقد دسترسی sudo برای انجام کارهایی است که نیاز به دسترسی ریشه دارند. برای مثال، نمی‌تواند برنامه‌ای را روی رایانه نصب کند.

حذف نشست مهمان

برای غیرفعال کردن این نشست در اوبونتو، باید محتوای پروندهٔ متنی etc/lightdm/lightdm.conf را ویرایش کرده و بخش آخر آن را به شکل زیر تغییر دهید :

[SeatDefaults]
user-session=ubuntu
greeter-session=unity-greeter
allow-guest=false

برای فعّال‌سازی دوبارهٔ این نشست، تنها کافی است خط آخر افزوده شده در پروندهٔ فوق را پاک کرد.