مای‌اس‌کیوال

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ شهریور ۱۳۹۴، ساعت ۱۵:۳۰ توسط Danialbehzadi (بحث | مشارکت‌ها) (تبدیل به شکل جدید apt)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

مای‌اس‌کیوال (به انگلیسی MySQL) در ردهٔ سامپادرا یا سامانهٔ مدیریت پایگاه دادهٔ رابطه‌ای قرار می‌گیرد. مای‌اس‌کیوال دومین سامپادرای بزرگ جهان است که بزرگ‌ترین سامپادرای آزاد جهان هم محسوب می‌شود. مای‌اس‌کیوال با پروانهٔ جامع همگانی گنو منتشر شده است. این پایگاه داده در ابتدا توسّط یک شرکت سوئدی به نام MySQL AB ساخته و توسعه داده شد و اکنون اوراکل مالک آن به حساب می‌آید.

تاریخچه

نخستین نگارش مای‌اس‌کیوال در ۱۹۹۵ انتشار یافت. مای‌اس‌کیوال با استفاده از سی و سی‌پلاس‌پلاس پیاده‌سازی شده و تجزیه‌گر آن با یَک نوشته شده است.

ویژگی‌ها

مای‌اس‌کیوال محبوب‌ترین پایگاه داده برای استفاده در وب است. برای مثال سامانه‌های مدیریت محتوای معروفی مانند جوملا، وردپرس، دروپال و… از آن استفاده می‌کنند. هم‌چنین خدمات بزرگ اینترنتی نظیر گوگل، فیس‌بوک، توییتر، فلیکر، یوتیوب و… نیز از مای‌اس‌کیوال به عنوان پایگاه دادهٔ خدمات خود استفاده می‌کنند.

مای‌اس‌کیوال روی بسیاری از بن‌سازه‌های موجود مثل گنو/لینوکس، خانوادهٔ بی‌اس‌دی، مک او‌اس ده، ویندوز و… کارمی‌کند.

مزایا

  • فرآیند نصب و راه‌اندازی مای‌اس‌کیوال بسیار ساده است و نرم‌افزار‌های سوم شخص بسیاری که برایش نوشته شده است، کار کردن با آن را چندین برابر آسان‌تر و سریع‌ترکرده است. همین‌طور استفاده از خود پایگاه داده بسیار ساده است. در واقع اصلی‌ترین چالش کار با مای‌اس‌کیوال، یادگیری زبان SQL و موتورهای مختلف آن است.
  • مای‌اس‌کیوال یک استاندارد صنعتی و البته پایگاه دادهٔ بسیار محبوب است. این امر موجب گسترده بودن جامعهٔ کاربری این سامانه شده است که پشتیبانی فنّی قوی این محصول، ناشی از همین جامعهٔ کاربری بزرگ است.

معایب

  • وجود برخی ناپایداری‌های جزئی در مای‌اس‌کیوال در برابر دیگر سامپادراها.

انشعاب‌ها

سامانه‌های پایگاه‌داده‌ی بسیاری از مای‌اس‌کیوال منشعب شده‌اند؛ از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان ماریا‌ دی‌بی و پِرکونا را نام برد.

روش نصب

مای‌اس‌کیوال را می‌توان با دستور زیر نصب کرد. توجه داشته باشید که اگر به کارساز مای‌اس‌کیوال نیاز ندارید، می‌توانید از نصب بستهٔ مربوطه، یعنی mysql-server خودداری کنید:

$ sudo apt install mysql-server mysql-client

در فرآیند نصب، اطّلاعات تشخیص هویتی مای‌اس‌کیو‌ال از شما پرسیده می‌شود.

پس از اتمام نصب، می‌توانید با استفاده از دستور mysql وارد رابط خط فرمان مای‌اس‌کیو‌ال شوید. در صورتی که استفاده از یک رابط کاربری گرافیکی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید MySQL Workbench را نیز نصب کنید:

$ sudo apt install mysql-workbench