فضای ذخیرهٔ قابل راه‌اندازی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
(dd)
(هشدار حذف)
سطر ۱: سطر ۱:
 +
<p style="color:red">این جستار به دلیل معرّفی چند نرم‌افزار در یک صفحه، با قواعد ایجاد وردی ویکی فارسی اوبونتو مغایر است و به زودی حرف می‌شود.</p>
 +
 
حافظه ی فلش قابل راه اندازی (به انگلیسی : Bootable Flash) یکی از راه های استفاده از [[OS|سیستم عامل]] به صورت زنده می باشد .  
 
حافظه ی فلش قابل راه اندازی (به انگلیسی : Bootable Flash) یکی از راه های استفاده از [[OS|سیستم عامل]] به صورت زنده می باشد .  
  

نسخهٔ ‏۲۶ شهریور ۱۳۹۴، ساعت ۱۲:۲۰

این جستار به دلیل معرّفی چند نرم‌افزار در یک صفحه، با قواعد ایجاد وردی ویکی فارسی اوبونتو مغایر است و به زودی حرف می‌شود.

حافظه ی فلش قابل راه اندازی (به انگلیسی : Bootable Flash) یکی از راه های استفاده از سیستم عامل به صورت زنده می باشد .


نرم افزار های ایجاد حافظه فلش قابل راه اندازی

برای استفاده از حافظه فلش به منظور فوق از نرم افزار های ذیل می توان بهره برد .

unetbootin

برنامه ای چند سکویی (به انگلیسی : cross-platform) که امکان ایجاد یو اس بی زنده ، بارگزاری توزیع های گنو/لینوکسی و سیستم عامل های دیگر را بر روی سیستم میزبان ، فراهم می آورد . برای نصب این نرم افزار می توان در ابزار مرکز نرم افزاری اوبونتو جستجو نمود و یا از دستور زیر استفاده کرد :

$ sudo apt install unetbootin

dd

ابزار خط فرمانی یونیکس و سیستم عامل های شبه یونیکس که هدف تخصصی آن کپی و تبدیل فایل ها می باشید .

برای استفاده از این ابزار ، می توان از الگوی زیر بهره برد :

$ sudo dd if=file.iso of=/dev/sdb bs=4M && sync 

در بخش جلوی عبارت « =if » مسیر فایل مورد نظر قرار خواهد گرفت . عبارت مقابل «=of» نیز بیانگر حافظه ای است که قصد انجام عملیات بر روی آن می باشد . سومین حرف واژه ی «sdb» ، نشانگر آن است که دستور فوق قصد انتقال اطلاعات بر روی دومین حاظه را دارد . چنانچه به جای عبارت «sdc» ، «sdb» می بود ، اطلاعات بر روی سومین حافظه ریخته می شد . دقت شود که یو اس بی مورد نظر چندمین حافظه در سیستم می باشد .