فدورا

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، ساعت ۱۲:۵۸ توسط Mahdiyarfx (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «فدورا یک توزیع لینوکس است که توسط پروژه فدورا، تحت حمایت جامعه توسعه یافته ا...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

فدورا یک توزیع لینوکس است که توسط پروژه فدورا، تحت حمایت جامعه توسعه یافته است و در درجه اول توسط ردهت، یک شرکت تابعه از IBM حمایت مالی می‌شود.توزیع‌های تجاری CentOS و Red Hat Enterprise از فدورا مشتق شده‌اند. از زمان انتشار فدورا 30 ، پنج نسخه مختلف متشر می‌شود از جمله: ایستگاه کاری، متمرکز بر رایانه شخصی و سرور، برای سرورها.

چرخهٔ انتشار

فدورا چرخه عمر نسبتاً کوتاهی دارد: هر نسخه معمولاً حداقل به مدت ۱۳ ماه پشتیبانی می شود، ونسخهٔ جدید هر ۶ ماه یک‌بار منتشر می‌شود. کاربران فدورا می توانند بدون نصب مجدد از نسخه ای به نسخه دیگر ارتقا یابند.

میزکار پیش‌فرض

محیط پیش فرض میزکار در فدورا گنوم است. سایر میزکارها ، از جمله، KDE ،Xfce، LXDE، MATE، Deepin و Cinnamon در دسترس هستند و می توانند نصب شوند.

مدیر بسته

اکثر نسخه های فدورا از سیستم مدیریت بسته RPM بهره می‌گیرند و از DNF به عنوان ابزاری برای مدیریت بسته های RPM استفاده می کنند. Flatpak نیز به طور پیش فرض موجود است و پشتیبانی از اسنپ های اوبونتو را می توان اضافه کرد.

Fedora Spins

پروژه فدورا رسماً انواع مختلفی به نام "Fedora Spins" را توزیع می کند که همان فدورا با میزکار متفاوت است (گنوم میزکار پیش فرض است). Spin های رسمی فعلی فدورا ۳۳، KDE ، Xfce ، LXQt ، MATE-Compiz ، Cinnamon ، LXDE و SOAS هستند.

معماری

x86-64 و ARM-hfp دو معماری اصلی هستند که توسط فدورا پشتیبانی می شوند.