شبه‌یونیکس: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
 
سطر ۱: سطر ۱:
'''شبه‌یونیکس''' (به انگلیسی: Unix like) دسته‌ای از [[سیستم‌عامل]] های مشابه [[یونیکس]] است که به روشی شبیه به سامانه یونیکس رفتار می‌کند.
+
'''شبه‌یونیکس''' (به انگلیسی: Unix like) دسته‌ای از [[سیستم‌عامل]]ها هستند که به روشی شبیه به سامانهٔ [[Unix|یونیکس]] رفتار می‌کند.
  
اصطلاح شبه‌یونیکس می‌تواند شامل سیستم عامل‌های آزاد و متن باز با الهام از Bell Labs 'Unix یا طراحی‌شده برای تقلید از ویژگی‌های آن، کارهای تجاری مشابه و اختصاصی و حتی نسخه‌های مبتنی بر کد منبع UNIX مجاز (که ممکن است به اندازهٔ کافی «یونیکس») باشد و همچنین برای صدور گواهینامه و داشتن علامت تجاری «UNIX» باشد.
+
اصطلاح شبه‌یونیکس می‌تواند شامل سیستم‌عامل‌های [[Free Software|آزاد]] با الهام از یونیکس آزمایشگاه بل یا طراحی‌شده برای تقلید از ویژگی‌های آن، کارهای تجاری و [[Proprietary Software|مالکیتی]] مشابه و حتا نگارش‌های مبتنی بر کد منبع یونیکس باشد.
 +
 
 +
[[رده:تعاریف]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۴ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۳:۰۶

شبه‌یونیکس (به انگلیسی: Unix like) دسته‌ای از سیستم‌عاملها هستند که به روشی شبیه به سامانهٔ یونیکس رفتار می‌کند.

اصطلاح شبه‌یونیکس می‌تواند شامل سیستم‌عامل‌های آزاد با الهام از یونیکس آزمایشگاه بل یا طراحی‌شده برای تقلید از ویژگی‌های آن، کارهای تجاری و مالکیتی مشابه و حتا نگارش‌های مبتنی بر کد منبع یونیکس باشد.