جاوا

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ تیر ۱۳۹۶، ساعت ۰۸:۴۳ توسط Danialbehzadi (بحث | مشارکت‌ها) (ارتقا به نگارش ۹)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان جاوا

فناوری جاوا (به انگلیسی Java) در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط شرکت سان میکروسیستمز و به نیت کاهش دشواری‌های زبان ++C ساخته شد. این زبان شیءگرا از خانوادهٔ زبان‌های شبه C می‌باشد، با این حال زبان سطح بالاتری است. بسیاری از جزئیات سطح پایین C و ++C در جاوا حذف شده‌اند تا هم برنامه‌های جاوا مستقل از بستر شده و هم سوء استفاده از آن تا جای ممکن کاهش یابد.

پس از خریده شدن سان میکروسیستمز توسّط شرکت اوراکل در سال ۲۰۱۰ میلادی، مالکیت و توسعهٔ جاوا به این شرکت انتقال یافت.

شعار

رسالت اصلی جاوا همواره، استقلال از بن‌سازه و یکپارچگی بوده است. شعار جاوا «یک‌بار بنویس، همه جا اجرا کن» (به انگلیسی: Write Once, Run Anywhere/Everywhere) است که با نام شعار WORA یا WORE نیز شناخته می‌شود.

نحوهٔ ترجمه

برنامه‌های نوشته شده به زبان جاوا، هیچ‌یک به زبان ماشین ترجمه نمی‌شوند. در مقابل پس از ترجمه، کد میانه‌ای به نام بایت‌کد تولید می‌شود. شاخصهٔ مثبت بایت کد این است که در هر بن‌سازه‌ای که محیط زمان اجرای جاوا را نصب داشته باشد، بی هیچ نگرانی قابل اجراست.

محیط زمان اجرا

محیط زمان اجرای جاوا (به انگلیسی: Java Runtime Environment) که به اختصار به نام JRE شناخته می‌شود، پیش‌نیاز اجرای برنامه‌های جاوا روی هر سیستم‌عاملی است. باید توجه داشت که خود JRE یک برنامهٔ وابسته به بن‌سازه است و می‌بایست نگارش مربوط به سیستم‌عامل مورد نظر را نصب کرد.

کیت توسعهٔ جاوا

کیت توسعه‌ٔ جاوا (به انگلیسی: Java Development Kit) که به اختصار به نام JDK‌ شناخته می‌شود، بسته‌ای شامل JRE و ابزارهای توسعهٔ جاواست.

نصب و راه‌اندازی

چندین نگارش از JDK و JRE توسط شرکت‌هایی ارائه شده‌اند که البته همهٔ آن‌ها به صورت آزاد توسعه داده نمی‌شوند. مشهورترین نسخه‌ها OracleJDK و OpenJDK می‌باشد که هردو توسّط اوراکل توسعه پیدا می‌کنند. توسعهٔ OpenJDK به صورت آزاد صورت می‌گیرد و برای آزمایش قابلیت‌های جدید OracleJDK استفاده می‌شود. OracleJDK نیز امروزه عمدتاً به صورت متن‌باز است؛ با این‌حال هنوز به طور کامل این امر انجام نشده است.

به دلیل وجود تفاوت‌های بسیار ناچیز بین دو نگارش مشهور JDK، استفاده از OpenJDK پیش‌نهاد می‌شود.

توجه: با توجه به اینکه جاوا تاکنون، همیشه با برنامه‌های نوشته شده با نگارش‌های پیشینش هماهنگ بوده، بهتر این است که همواره از آخرین نگارش آن استفاده کنید.

در صورتی که قصد توسعهٔ برنامه‌های جاوا را نداشته و صرفا قصد اجرای آن‌ها را دارید، نصب JRE کافی است:

$ sudo apt install default-jre

ولی اگر قصد برنامه‌نویسی جاوا را دارید به JDK نیاز پیدا خواهید کرد. هم‌چنین نصب بسته‌های مربوط به اسناد و کد مبدأ جاوا در روند برنامه‌نویسی جاوا مفید است:

$ sudo apt install default-jdk default-jdk-doc openjdk-9-source

اجرای برنامه‌های جاوا

برنامه‌های جاوا عمدتاً به صورت بسته‌های jar به شما تحویل داده می‌شوند. برای اجرای این بسته‌ها کافی است از دستوری با ساختار زیر استفاده کنید:

$ java -jar FILE.jar

محیط توسعه

محیط‌های توسعهٔ قدرتمندی برای توسعهٔ برنامه‌های جاوا وجود دارند که خوشبختانه همگی روی اوبونتو قابل نصب هستند. مشهورترین این محیط‌ها اکلیپس، نت‌بینز و IntelliJ IDEA هستند.