تفاوت gimp و inkscape

از ویکی فارسی اوبونتو
نسخهٔ تاریخ ‏۵ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۰۷:۰۷ توسط Sosha (بحث | مشارکت‌ها) (نرم افزارهای گرافیکی به دو دسته نرم افزارهای پیکسلی یا بیت مپی (bitmap) و نرم افزارهای وکتوری (vector) تقسیم بندی می شن.)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

نرم‌افزارهای گرافیکی به دو دسته نرم‌افزارهای پیکسلی یا بیت‌مپی (bitmap) و نرم‌افزارهای وکتوری (vector) تقسیم بندی می‌شوند. گیمپ بر اساس تکنیک پیکسلی کار می‌کند، ولی inkscape بر اساس تکنیک وکتور. اگر بخواهیم مشابه‌سازی کنیم با محصولات معروف ویندوزی، میشود گفت که تفاوت بین Photoshop با Corel Draw و illustrator. (محصول اولی پیکسل‌سایز هست ولی دومی و سومی بر اساس وکتور کار می‌کند)

تفاوت بین این دو نوع تصویر:

تفاوت وکتور و بیت‌مپ

۱) تصاویر Bitmap در رایانه به صورت پیکسل-پیکسل ذخیره می‌شوند. یعنی هر عکس به تعدادی قسمت کوچک به نام پیکسل تقسیم می‌شود و اطلاعات هر پیکسل ذخیره می‌شود، اما تصاویر Vector با استفاده از معادلات ریاضی رسم می‌شوند. (به طور مثال در برنامه نویسی با توابع مربوط به رسم خط بگوییم از نقطه ۳و۳ تا ۱۰و۱۰ یک خط رسم شود)

۲) از آنجا که در Bitmap اطلاعات هر پیکسل ذخیره می‌شود، حجم این نوع فایل ها بسیار حجیم تر از فایل های Vector است.

۳) از آنجا که Vector بر اساس فرمول هر بار نقاشی می‌شود و بستگی به پیکسل ندارد با بزرگ تر کردن عکس، کیفیت آن ها هیچ تغییری نمی‌کند. اما با بزرگ‌تر شدن تصاویر نوع Bitmap کیفیت آن ها کاهش می‌یابد و در اصطلاح گفته می‌شود تصویر Pixelate می‌شود.

۴) تصاویر Bitmap معمولاً از طریق دستگاهی به نام Scanner یا دوربین دیجیتال از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال تبدیل می‌شوند. پس معمولاً تصاویری طبیعی و واقعی (real) هستند، اما تصاویر Vector توسط رایانه ایجاد شده‌اند و هر چند ممکن است بسیار شبیه به تصویر واقعی باشند، اما واقعی و طبیعی نیستند. تصاویر Vector معمولاً برای طراحی کارتون به کار می‌رود.

در مورد مشهور بودنشان هم به میشود گفت که gimp تقریبا یک نرم‌افزار عمومی می‌باشد و اکثر کاربر‌ها فارغ از نوع تخصص‌شان می‌توانند از آن استفاده کنند، ولی Inkscape یک نرم‌افزار تخصصی می‌باشد و عده‌ای محدود قادر به استفاده از آن خواهند بود. (دقیقا مانند اینکه بگوییم چرا فتوشاپ نسبت به کارل‌درو معروف‌تر هست) علت اصلی این گفتار به دلیل همان تفاوت کار این دو برنامه می‌باشد(پیکسل و وکتور).