تعلیق: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
جز
سطر ۱۸: سطر ۱۸:
  
 
== در گنو/لینوکس ==
 
== در گنو/لینوکس ==
در گنو/لینوکس میتونید با استفاده از [[pm-suspend]] یا [[pm-hibernate]] رایانه را به ترتیب به حالت تعلیق یا خواب زمستانی ببرید.
+
در گنو/لینوکس میتوانید با استفاده از [[pm-suspend]] یا [[pm-hibernate]] رایانه را به ترتیب به حالت تعلیق یا خواب زمستانی ببرید.
  
 
[[رده:تعاریف]]
 
[[رده:تعاریف]]

نسخهٔ ‏۱۹ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۱۹

تعلیق (به انگلیسی Suspend) یک حالت مصرف انرژی در رایانه‌هاست.

انواع

به طور کلی دو نوع تعلیق داریم : تعلیق روی حافظهٔ اصلی و تعلیق روی دیسک، که به تعلیق نرم افزاری یا خواب زمستانی شناخته می‌شود.

تعلیق روی حافظهٔ اصلی

در این حالت، تمام اجزای رایانه به غیر از حافظهٔ اصلی خاموش شده و برق آن‌ها قطع می‌شود. از آن‌جا که حافظهٔ اصلی، تا زمان قطع برق دست نخورده می‌ماند و تمام کارهای رایانه در حافظهٔ اصلی قرار دارد، در زمان بازگشت از تعلیق، درهمان لحظه همه‌چیز به همان گونه که پیش از تعلیق وجود داشت باقی مانده است. این حالت مصرف انرژی بسیار کمی برای روشن نگه داشتن حافظهٔ اصلی دارد.

تعلیق روی دیسک

این حالت که به خواب زمستانی مشهور است، اطّلاعات حافظهٔ اصلی پیش از خاموش شدن رایانه، روی دیسک ذخیره شده و در زمان روشن کردن مجدّد، اطّلاعات دوباره از روی دیسک خوانده شده و به حافظهٔ اصلی منتقل می‌شود. این حالت هیچ مصرف انرژی‌ای در زمان خاموش بودن ندارد، ولی دارای اتلاف زمانی هنگام نوشتن در دیسک و خواندن از روی آن است.

استانداردها

ACPI

خصوصیات و کاربردهای پیش‌رفته‌تری دارد و فقط در رایانه‌های جدید پیدا می‌شود.

AMP

دارای قدرت بیش‌تری است و تا حدودی کامل‌تر از ACPI است، ولی کارایی کمتری دارد و روی خیلی از رایانه‌های جدید استفاده نمی‌شود.

در گنو/لینوکس

در گنو/لینوکس میتوانید با استفاده از pm-suspend یا pm-hibernate رایانه را به ترتیب به حالت تعلیق یا خواب زمستانی ببرید.