بارکنندهٔ راه‌اندازی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
جز
جز (ویراستاری)
سطر ۱: سطر ۱:
بارکنندهٔ راه اندازی (به انگلیسی Bootloader) برنامه ای است که [[BIOS]] (و یا [[UEFI]]) آن را در بخش راه اندازی دستگاه ذخیره سازی پیدا می کند ؛ سپس این برنامه سیستم عامل(ها) موجود را شناسایی کرده و آنها را آغاز می نماید .  
+
بارکنندهٔ راه‌اندازی (به انگلیسی Bootloader) برنامه‌ایست که [[BIOS]] (یا [[UEFI]]) آن را در بخش راه‌اندازی دستگاه ذخیره پیدا کرده، سپس این برنامه سیستم عامل(های) موجود را شناسایی کرده و آنها را آغاز می‌کند.  
  
به طور خلاصه بار کنندهٔ راه اندازی نخستین نرم افزاری است که هنگام شروع به کار رایانه ، اجرا می شود . سپس این برنامه کنترل را به [[Kernel|کرنل]] انتقال میدهد و آنگاه کرنل باقی [[OS|سیستم عامل]] را آغاز میکند .
+
به طور خلاصه، بارکنندهٔ راه‌اندازی، نخستین نرم‌افزاری است که هنگام شروع به کار رایانه، اجرا می‌شود. سپس این برنامه، واپایش را به [[Kernel|کرنل]] انتقال داده و کرنل، باقی [[OS|سیستم‌عامل]] را آغاز می‌کند.
  
 
[[رده:تعاریف]]
 
[[رده:تعاریف]]

نسخهٔ ‏۲۳ شهریور ۱۳۹۵، ساعت ۲۰:۵۷

بارکنندهٔ راه‌اندازی (به انگلیسی Bootloader) برنامه‌ایست که BIOS (یا UEFI) آن را در بخش راه‌اندازی دستگاه ذخیره پیدا کرده، سپس این برنامه سیستم عامل(های) موجود را شناسایی کرده و آنها را آغاز می‌کند.

به طور خلاصه، بارکنندهٔ راه‌اندازی، نخستین نرم‌افزاری است که هنگام شروع به کار رایانه، اجرا می‌شود. سپس این برنامه، واپایش را به کرنل انتقال داده و کرنل، باقی سیستم‌عامل را آغاز می‌کند.