اوپن سورس: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی فارسی اوبونتو
پرش به: ناوبری، جستجو
(افزودن بحث ترجمه)
(ترجمه)
سطر ۴: سطر ۴:
  
 
=ترجمه=
 
=ترجمه=
توجّه شود که «اوپن سورس» یک نام تجاری است و نام‌ها در زبان‌های مختلف ترجمه نمی‌شوند. بنابراین اصطلاحاتی نظیر متن‌باز، بازمتن و… نمی‌تواند برای اشاره به این گونه از نرم‌افزارها به کار رود.
+
توجّه شود که ''اوپن سورس'' یک نام تجاری است و نام‌ها در زبان‌های مختلف ترجمه نمی‌شوند. بنابراین اصطلاحاتی نظیر متن‌باز، بازمتن و… نمی‌تواند برای اشاره به این گونه از نرم‌افزارها به کار رود.
  
 
[[رده:تعاریف]]
 
[[رده:تعاریف]]

نسخهٔ ‏۱۳ تیر ۱۳۹۶، ساعت ۱۱:۰۵

اوپن سورس (به انگلیسی: Open Source) نام تجاری گونه‌ای از نرم‌افزارهاست که افراد به متن کد مبدأ آن‌ها دست‌رسی دارند. این شیوهٔ ‌توسعه معمولاً به دلیل جلب مشارکت افراد بیشتر اتّخاذ می‌شود، چون طی آن افرادی حتا در خارج از شرکت هم می‌توانند در کد مبدأ برنامه‌ها تغییر ایجاد کرده یا اشکالات احتمالی آن‌ها را رفع کنند. این یک شیوهٔ توسعهٔ نرم‌افزار است که می‌تواند هم برای نرم‌افزارهای آزاد و هم برای نرم‌افزارهای انحصاری به کار رود.

در دنیای نرم‌افزارهای آزاد توجّه خاصی به عدم استفاده از اصطلاح اوپن سورس به جای اصطلاح نرم‌افزار آزاد وجود دارد. تفاوت فلسفهٔ این دو نام در واژهٔ آزادی است. نرم‌افزار آزاد، آزادی کاربر را مهم‌ترین هدف یک نرم‌افزار برشمرده و مواردی چون امنیت و کیفیت نرم‌افزار را مزیت‌های جانبی‌ای می‌داند که با پا گذاشتن در مسیر آزادی به‌وجود خواهند آمد، ولی هدف اوپن سورس تنها کیفیت کد و برتری آن است.

ترجمه

توجّه شود که اوپن سورس یک نام تجاری است و نام‌ها در زبان‌های مختلف ترجمه نمی‌شوند. بنابراین اصطلاحاتی نظیر متن‌باز، بازمتن و… نمی‌تواند برای اشاره به این گونه از نرم‌افزارها به کار رود.